Łazienka dla osoby niepełnosprawnej - jak ją urządzić?

Stoisz przed wyzwaniem dostosowania swojej łazienki do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi? Zadbaj o to, by korzystanie z WC było dla niej nie tylko bezpieczne, ale też komfortowe. Aby ułatwić sobie zadanie, sięgnij po nowoczesne rozwiązania oraz udogodnienia i zadbaj o każdy detal.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej w Twoim domu

O ile wyposażenie publicznych łazienek dla niepełnosprawnych musi spełniać określone w przepisach wymogi, o tyle w przypadku domowych toalet dla osób z ograniczeniami ruchowymi możemy pozwolić sobie na więcej kreatywności. Warto przy tym mieć na uwadze nie tylko wygodę użytkowników WC, ale też ich przyzwyczajenia, potrzeby i możliwości.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być przestronna, zwłaszcza wtedy, gdy jeden z domowników porusza się na wózku inwalidzkim. Aby móc nim swobodnie manewrować, warto zapewnić w pomieszczeniu wolną przestrzeń, wynoszącą 150x150 cm. Zanim wprowadzisz zmiany, przemyśl ustawienie poszczególnych sprzętów, by zapewnić osobie niepełnosprawnej wygodny i szybki dostęp do nich.

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Zanim jednak przejdziemy do wyposażenia, zatrzymajmy się przez chwilę na posadzce. Aby zminimalizować ryzyko upadku, powinna być pokryta płytkami o właściwościach antypoślizgowych. W trosce o bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej usuń z projektu nowej łazienki schodki, podesty oraz progi. Lepiej także zrezygnować z dywaników, które mogą stać się przyczyną potknięcia i utraty równowagi.

Optymalne rozwiązanie stanowi łazienka dla osoby niepełnosprawnej z ogrzewaniem podłogowym. Dzięki niemu w jej wnętrzu nie tylko panuje odpowiednia, stała temperatura, ale też dochodzi do szybszego odparowywania wody z mokrej podłogi, a to z kolei w dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej po kąpieli. Nie bez znaczenia są także rozmiary oraz sposób otwierania drzwi. Powinny być lekkie i na tyle szerokie, by możliwe było przejechanie przez framugę wózkiem inwalidzkim.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - strefa WC

Aby korzystanie z toalety było dla osoby niepełnosprawnej komfortowe, należy wybrać miskę WC o odpowiednich wymiarach. Jej długość nie powinna być mniejsza niż 70 cm, a wysokość podwieszenia musi mieścić się w przedziale 45-50 cm. Warto zainstalować w pobliżu toalety specjalne uchwyty wspomagające, które ułatwią wstawanie z deski sedesowej i poprawią bezpieczeństwo podczas siadania.

Jako wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej znakomicie sprawdzi się toaleta myjąca Xiaomi SmartMi. Nie tylko umożliwia zaspokojenie swoich potrzeb fizjologicznych, ale posiada też funkcję bidetu, oczyszczając okolice intymne po skorzystaniu z WC. Urządzenie umożliwia dostosowanie swoich ustawień do indywidualnych preferencji użytkownika, który używa panelu sterującego, by ustawić temperaturę oraz ciśnienie wypływającej z dyszy natryskowej wody. Może także skorzystać z funkcji masażu oraz z podgrzewanej deski sedesowej.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej - strefa kąpieli

Aby zwiększyć bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej podczas kąpieli, warto wyposażyć łazienkę w prysznic z siedziskiem. Alternatywą dla niego jest wanna, jednak wchodzenie do niej i wychodzenie może być dla osób z ograniczeniami ruchowymi problematyczne. Pozbawiony progów prysznic z odpływem liniowym stanowi idealne rozwiązanie. Aby zapobiec utracie równowagi podczas kąpieli, należy zamontować specjalne uchwyty wzdłuż ściany.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej w postaci wygodnego siedziska prysznicowego powinno posiadać podłokietniki, co w dużym stopniu ułatwi wstawanie. Całości dopełni podtynkowa bateria, która nie zajmie dużo miejsca w kabinie oraz umieszczona na drążku słuchawka. Ważne jest, by osoba niepełnosprawna miała do niej łatwy dostęp. Ścianki kabiny muszą być wykonane z trwałego, odpornego na uszkodzenia i bezpiecznego materiału. Szklana przesłona z pewnością nie będzie najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z chorobą otępienną.

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej - strefa umywalki

W pobliżu umywalki, podobnie jak przy WC i kabinie prysznicowej, powinny znaleźć się specjalne uchwyty, które ułatwią osobie niepełnosprawnej utrzymanie równowagi. Wybierając umywalkę, zwróć uwagę na jej kształt oraz brzegi. Płaskie modele z szerokimi brzegami będą optymalnym rozwiązaniem. Można z nich bowiem korzystać w pozycji siedzącej, opierając o nie łokcie.

Umywalka w łazience dla osoby niepełnosprawnej powinna być zawieszona na wysokości 60-80 cm od podłogi. Należy zamontować ją na stelażu podtynkowym, by zmieściły się pod nią nogi osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wybierz model z długimi uchwytami, by ułatwić użytkownikowi regulację ciśnienia i temperatury wody. Nad umywalką warto powiesić lustro z możliwością nachylenia.

Pamiętaj, by zadbać o odpowiednie oświetlenie, uwzględniające tryb nocny. Toaleta myjąca Xiaomi SmartMi posiada nocne podświetlenie LED, co doskonale wpisze się w potrzeby osób niepełnosprawnych. Warto także wziąć pod uwagę montaż systemu przywoływania pomocy.

Zobacz także:
REMONT ŁAZIENKI W BLOKU - JAK SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ?
BIDET CZY TOALETA MYJĄCA? CO WYBRAĆ?