Bidet czy toaleta myjąca? Co wybrać?

Wilgotne środowisko łazienki sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii oraz grzybów, dlatego tak istotna jest troska o wysoki poziom higieny w pomieszczeniu. Aby ułatwić sobie dbanie o czystość w WC, wiele osób decyduje się na montaż bidetu. Nie każdy jednak wie, że istnieje alternatywa w postaci nowoczesnej toalety myjącej. Które urządzenie stanowi lepszy wybór?

Bidet - co to jest?Aby móc dokonać najlepszego wyboru, przyjrzyjmy się obu urządzeniom z bliska. Zacznijmy od bidetu. Instalowany zwykle w pobliżu miski WC, przypomina ją nieco kształtem, lecz nie posiada deski sedesowej. Jego zastosowanie jest jednak inne niż standardowej muszli klozetowej.
Bidet pozwala na oczyszczenie okolic intymnych po skorzystaniu z toalety, co z kolei stanowi gwarancję wyższego poziomu higieny oraz komfortu.

Mimo że bidet to standardowy element wyposażenia łazienek w Japonii czy krajach Europy zachodniej, w Polsce wciąż stanowi rzadki widok. Jego popularność jednak stopniowo rośnie, a Polacy coraz częściej decydują się na jego instalację. Aby zapewnić sobie uczucie świeżości i umyć okolice intymne po skorzystaniu z WC, wystarczy kilka chwil.

Toaleta myjąca - co to?

Bidet nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, które ułatwi Ci dbanie o higienę intymną. Alternatywą dla niego jest innowacyjna toaleta myjąca, łącząca w sobie kilka funkcji, a mianowicie WC i bidetu. Urządzenie wygląda tak, jak standardowa toaleta. Zostało jednak wyposażone w specjalną dyszę natryskową o regulowanym ustawieniu oraz panel sterowania. Możesz dostosować jego działanie do swoich preferencji.

Dostępna w naszej ofercie toaleta myjąca Xiaomi SmartMi posiada dodatkowo takie funkcje, jak:

  • samooczyszczanie światłem UV
  • nocne podświetlenie LED
  • podgrzewane siedzenie
  • wolnoopadająca deska

Toaleta myjąca bez wątpienia zapewni najwyższy standard higieny w Twojej łazience. Na rynku znajdziesz ją w wielu atrakcyjnych wariantach, zróżnicowanych pod względem funkcjonalności, designu i ceny. Aby zminimalizować wydatki, można zdecydować się na zakup samej deski myjącej. Elektroniczny bidet Xiaomi SmartMi bez trudu zamontujesz na niemal każdej muszli o owalnym kształcie, zyskując w ten sposób dostęp do takich samych funkcji, jak w przypadku toalety myjącej.

Bidet czy toaleta myjąca?

Jeśli szukasz sposobów na podniesienie poziomu higieny w swojej łazience, oba urządzenia bez wątpienia Ci w tym pomogą. Będą doskonałym wyborem zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych lub szczególnie narażonych na infekcje intymne. Które z nich wybrać?

Wiele zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Jeśli pomieszczenie nie jest przestronne, znacznie lepiej sprawdzi się toaleta myjąca, które pełni jednocześnie rolę bidetu i WC. Bidet z kolei będzie dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie nie brakuje wolnego miejsca. Jeśli jednak zdecydujesz się na tę drugą opcję pamiętaj, by zadbać o spójność aranżacyjną. Bidet powinien być dopasowany do miski ustępowej pod względem wybarwienia oraz kształtu. Aby ułatwić sobie zadanie, wybierz produkty pochodzące od tego samego producenta.

Bidet czy toaleta myjąca? Liczy się wygodaJednym z Twoich priorytetów jest komfort użytkowania? Postaw na toaletę myjącą. Aby oczyścić okolice intymne po skorzystaniu z WC nie trzeba się przesiadać. Wystarczy, że uruchomisz odpowiednie funkcje, posługując się panelem sterowania, a urządzenie zacznie działać.
Korzystając z nowoczesnej toalety myjącej masz możliwość regulacji temperatury oraz ciśnienia wody. W zależności od swoich potrzeb, możesz także zmieniać zakres mycia. Nocne podświetlenie LED z kolei ułatwia użytkowanie urządzenia po zmroku.

To wciąż nie wszystko. Toaleta myjąca Xiaomi SmartMi posiada deskę o regulowanej temperaturze, która uruchamia się automatycznie, w odpowiedzi na sygnał z czujnika ruchu, wysyłany po zajęciu miejsca na desce. Użytkownicy mogą korzystać także z funkcji masażu, który działa relaksująco, a jednocześnie poprawia krążenie okolic intymnych. Jak widzisz, funkcjonalność bidetu w porównaniu z toaletą myjącą jest ograniczona, a to przekłada się na niższy komfort jego użytkowania.

Bidet czy toaleta myjąca? Plusy i minusy?

W porównaniu obu urządzeń, bidet wypada niestety nieco blado. Toaleta myjąca zapewnia bowiem nie tylko wyższy komfort użytkowania, ale też wyższy poziom higieny. Powierzchnię bidetu należy oczyszczać samodzielnie. Brak deski sedesowej ułatwia co prawda utrzymanie urządzenia sanitarnego w czystości, ale jego regularne mycie przy użyciu odpowiednich środków jest koniecznością. Toaleta myjąca z kolei została wyposażona w funkcję samooczyszczania dyszy natryskowej. Emitowane światło UV zabija chorobotwórcze bakterie, sprzyjając czystości w WC.

Dodatkowo, korzystanie z toalety myjącej przebiega sprawniej niż w przypadku bidetu. Dużym minusem jest jednak cena urządzenia, która przewyższa z reguły koszt zakupu bidetu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że remont łazienki przeprowadzany jest w naszych domach rzadko, być może warto uwzględnić w swoim budżecie nieco większy wydatek, by cieszyć się komfortem i czystością przez lata.

Zobacz także:
REMONT ŁAZIENKI W BLOKU - JAK SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ?
ILE KOSZTUJE REMONT ŁAZIENKI? SPRAWDZAMY!