Remont łazienki w bloku - jak się do niego przygotować?

Jeśli masz w planach gruntowny remont swojej łazienki, przygotuj się na duże nakłady pracy i spore wydatki. Aby ułatwić sobie zadanie, stwórz przejrzysty plan. Przygotuj się do przedsięwzięcia szacując swój budżet, tworząc projekt aranżacji i znajdując doświadczonych fachowców, którzy pomogą Ci odmienić wnętrze i zwiększyć jego funkcjonalność.

Remont małej łazienki dużym wyzwaniem


Marzysz o nowej aranżacji w Twojej łazience? Chcesz wprowadzić zmiany, które nadadzą pomieszczeniu inny charakter i poprawią komfort korzystania z niego? Nie pozostaje Ci nic innego, jak zaplanować remont. Wielu osobom kojarzy się on z chmurami pyłu, niesamowitym hałasem oraz dużymi wydatkami. Jest w tym sporo prawdy, dlatego warto podjąć wysiłek, by usprawnić prace remontowe i maksymalnie skrócić czas ich trwania.

Jak to zrobić? Remont łazienki w bloku wymaga odpowiednich przygotowań. Nie licz na to, że wiele kwestii wyjaśni się w trakcie prac i nie zdawaj się na przypadek lub inwencję zatrudnionych fachowców. W przeciwnym razie może Cię czekać duże rozczarowanie oraz przykre niespodzianki.

Remont łazienki w bloku - zaplanuj go

Zacznij od wsłuchania się w swoje potrzeby. Na jakich sprzętach Ci zależy? Jakie rozwiązania mają się znaleźć w nowej aranżacji? Zrób listę mebli i urządzeń sanitarnych, w które chcesz wyposażyć pomieszczenie. Uwzględnij ich wielkość i kształt. Ostatecznie liczy się to, by odświeżone wnętrze było dostosowane do Twoich oczekiwań.

Planując remont małej łazienki skup się nie tylko na jej wyposażeniu, ale też na kolorach, które miałyby w niej dominować. Zastanów się nad podstawami nowej aranżacji. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko wygląd i charakter wnętrza, ale też jego funkcjonalność. To od niej zależy komfort korzystania z łazienki. Mały metraż pomieszczenia może Cię zmusić do kompromisów, np. konieczności rezygnacji z wanny lub montażu narożnej umywalki. Wybierz takie rozwiązania, które pomogą Ci optycznie powiększyć przestrzeń, uczynić ją bardziej estetyczną, a przy tym użyteczną.

Remont małej łazienki - liczą się szczegóły

W swoich planach uwzględnij także detale, od których w dużej mierze zależy efekt końcowy. Skup się m.in. na oświetleniu. W niewielkich wnętrzach doskonałym pomysłem będzie rozproszone światło, pochodzące z kilku punktów świetlnych. Przemyśl także dostępne opcje ogrzewania. Czy chcesz wymienić grzejnik? A może masz zamiar zainstalować ogrzewanie podłogowe?

Remont małej łazienki ze zmianą jej układu przebiega zwykle znacznie dłużej niż w przypadku standardowej zmiany aranżacji. Wiąże się bowiem z koniecznością przeniesienia przyłącza wody i zmianami w instalacji elektrycznej. Nie chcesz z niczego rezygnować? Zdecyduj się na zakup urządzeń, które łączą w sobie kilka funkcji. W ten sposób nie przytłoczysz pomieszczenia i unikniesz nierzadko trudnego wyboru. Doskonały przykład stanowi wanna z funkcją prysznica lub inteligentna toaleta myjąca, które jest nie tylko WC, ale też bidetem. Dostępny w naszej ofercie model Xiaomi SmartMi z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Koszt remontu łazienki 5m²


Gdy stworzysz już szczegółowy plan, czas oszacować koszty. W dużym stopniu zależą one od wielkości pomieszczenia. Za przykład weźmy łazienkę o metrażu 5m². Aby obliczyć ilość potrzebnych płytek, należy określić łączną powierzchnię wszystkich ścian, uwzględniając drzwi oraz okna. Pamiętaj, że otrzymany wynik warto nieco zwiększyć, np. o 10%. Płytki mogą bowiem ulec uszkodzeniu w trakcie prac remontowych lub niezbędne mogą okazać się docinki.

Koszt remontu łazienki 5m² z uwzględnieniem skuwania starych płytek, montażu nowych oraz instalacji wszystkich niezbędnych sprzętów wraz z meblami prawdopodobnie będzie się mieścić w przedziale 20 000 - 40 000 zł. Wiele jednak zależy od standardu wykończenia oraz charakteru planowanej aranżacji. Pamiętaj o konieczności opłacenia kontenera na gruz. Duży wydatek stanowi także wynajęcie ekipy remontowej. Ceny usług fachowców są niezwykle zróżnicowane i zależą nie tylko od ich doświadczenia oraz umiejętności, ale też od lokalizacji.

Remont łazienki w bloku - zakup materiałów

Jeśli masz już plan aranżacji pomieszczenia i oszacowany budżet, czas na sporządzenie listy materiałów do zakupu. Nie zwlekaj z tym do ostatniej chwili. Warto zająć się ich kupnem znacznie wcześniej, by uniknąć problemów związanych z magazynowymi brakami. W ten sposób zapewniasz sobie także możliwość wyszukania najkorzystniejszych cenowo ofert.

Na długo przed rozpoczęciem remontu trzeba również przystąpić do poszukiwań odpowiedniej ekipy remontowej. Aby zapewnić sobie usługi fachowców, nierzadko konieczne jest długie oczekiwanie, zwłaszcza w przypadku zaufanych i doświadczonych specjalistów. Skontaktuj się z nimi, by ustalić termin remontu i dowiedzieć się więcej o kosztach prac remontowych.

Aby uniknąć niespodzianek, remont małej łazienki powinna poprzedzać kontrola instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia ze starym budynkiem. Może się bowiem okazać, że pojawią się dodatkowe wydatki w postaci wymiany przewodów, przyłączy itp.

 

Może zainteresują Cię:

ILE KOSZTUJE REMONT ŁAZIENKI? SPRAWDZAMY!

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ? PRZEPIS NA FUNKCJONALNE WNĘTRZE W WERSJI MINI