Jak urządzić toaletę? Przepis na funkcjonalną i estetyczną przestrzeń

Aranżacja niewielkiej z reguły przestrzeni toalety to dla wielu osób spore wyzwanie, które niewątpliwie wymaga kreatywności. Jak sprawić, by wnętrze było funkcjonalne, a zarazem stylowe? O czym warto pamiętać, planując wystrój pomieszczenia? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek.

Toaleta - jak urządzić pomieszczenie?

Zanim przystąpisz do wykończenia wnętrza i zakupu elementów wyposażenia toalety, poświęć trochę czasu na analizę dostępnych rozwiązań. Weź pod uwagę charakter pomieszczenia, z uwzględnieniem jego metrażu, układu czy dostępu do światła. Nawet bardzo małą toaletę można urządzić tak, by dobrze spełniała swoją funkcję, a przy tym cieszyła oczy. Aranżując wnętrze warto użyć koloru, by optycznie je powiększyć lub rozjaśnić.

Projekt toalety, zwłaszcza małej, powinien być przemyślany i uwzględniać wykorzystanie każdego fragmentu jej powierzchni. Jeśli pomieszczenie będzie funkcjonalne, atrakcyjne pod względem designu i wygodne w użytkowaniu, oznacza to, że udało Ci się osiągnąć pożądany efekt.

Jak urządzić małą toaletę i uniknąć aranżacyjnych wpadek?

Udało Ci się przygotować odpowiedni plan? Masz duże szanse na uniknięcie aranżacyjnego chaosu podczas urządzania niewielkiej toalety. Wprowadzając swój pomysł w życie postaraj się w projekcie uwzględnić zarówno kolorystykę i układ płytek, jak i rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, punktów świetlnych oraz mebli. Światło w połączeniu z odpowiednią kolorystyką mogą stworzyć wrażenie przestrzeni i poprawić komfort korzystania z pomieszczenia.

Jak urządzić małą toaletę? Postaw na jasne kolory, takie jak biel czy delikatna szarość i meble łazienkowe o kompaktowych rozmiarach. Zadbaj także o obecność schowków, w których ukryjesz niezbędne akcesoria oraz środki czystości. W ten sposób unikniesz efektu zagracenia i przytłoczenia. Aranżując niewielkie pomieszczenie, zdecyduj się na proste rozwiązania. Zaplanuj miejsce wyłącznie dla niezbędnych elementów wyposażenia i usuń z toalety wszystko to, co nie musi się w niej znajdować.

Jak urządzić toaletę? Miska WC

Duże znaczenie dla efektu końcowego ma wybór miski WC do toalety. Warto zdecydować się na taki model, który nie będzie zajmować dużo miejsca. Optymalnym rozwiązaniem będą podwieszane miski, dzięki którym wnętrze nabierze lekkości. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest łatwiejsze utrzymanie pomieszczenia w czystości. Pamiętaj, że aby korzystanie z toalety było dla Ciebie wygodne, przed miską WC należy zaplanować wolną przestrzeń o wielkości co najmniej 60 x 60 cm.

Odpowiedź na pytanie, jak urządzić małą toaletę nie jest łatwa i często wymaga kompromisów, np. rezygnacji z pralki lub bidetu. Jeśli jednak zależy Ci na obecności tego ostatniego, postaw na multifunkcyjne urządzenia, takie jak toaleta myjąca Xiaomi SmartMi, która łączy w sobie funkcje WC i bidetu, skutecznie oczyszczając okolice intymne. Brak zbiornika na wodę czyni ją idealną do niewielkich wnętrz, a możliwość regulacji ciśnienia i temperatury wody stanowi gwarancję wysokiego komfortu użytkowania.

Toaleta - jak urządzić? Umywalka

Równie ważny, co wybór WC jest zakup odpowiedniej umywalki. Podobnie jak w przypadku innych mebli, stanowiących wyposażenie małej toalety, powinna mieć kompaktowe rozmiary. Długość umywalki nie może przekraczać 35 cm. Jeśli postawisz na wiszący model, zyskasz możliwość wykorzystania miejsca pod nim na schowek do przechowywania. Funkcjonalnym rozwiązaniem do małych toalet są zintegrowane z umywalką szafki łazienkowe. Warto zdecydować się również na model o opływowym kształcie.

Jak urządzić toaletę i co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie umywalki? Nie bez znaczenia jest w tym wypadku charakter wnętrza. Jeśli jest długie, a przy tym wąskie, dobrym pomysłem będzie montaż szerokiej i krótkiej umywalki. Liczy się także rodzaj baterii. Najlepszym rozwiązaniem dla małych toalet będą takie, które dodatkowo nie ograniczą komfortu korzystania z niewielkiej umywalki, np. baterie ścienne lub instalowane w rogu urządzenia sanitarnego.

Jak urządzić toaletę? Liczą się detale

Jasne, jednolite kolory, kompaktowe meble z wykończeniem na wysoki połysk i funkcjonalne, nowoczesne urządzenia sanitarne to nie wszystko. Duże znaczenie mają także detale, takie jak rodzaj dozownika na mydło, wieszaki na ręczniki, podajnik na papier toaletowy itp. Aby aranżacja niewielkiej toalety nie wywoływała uczucia przytłoczenia, warto zdecydować się na montaż akcesoriów wiszących na ścianie. Wybieraj dyskretne, minimalistyczne modele i zrezygnuj z dużej ilości dodatków. Ogranicz je do niezbędnego minimum.

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, wykorzystaj lustra. W ten sposób nie tylko sprawisz, że wnętrze będzie wydawało się bardziej przestronne, ale też jaśniejsze, co wynika z odbijania się światła od lustrzanej powierzchni. Duże lustro to must have małej toalety. Możesz umieścić je nad umywalką lub pokryć nim znaczną część ściany pomieszczenia.

Czy wiesz już, jak urządzić toaletę w swoim domu? Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Ciebie pomocne i pomogą Ci sprostać wyzwaniu, jakim jest aranżacja funkcjonalnej, lecz ograniczonej pod względem metrażu przestrzeni.

Może zainteresują Cię:

TOALETA MYJĄCA XIAOMI - NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DLA NOWOCZESNEJ ŁAZIENKI

DEZYNFEKCJA TOALETY - JAK JĄ SKUTECZNIE PRZEPROWADZIĆ?