Bidetta czy bidet? Co wybrać do domowej łazienki?

Montaż dodatkowych urządzeń sanitarnych, takich jak bidetta czy bidet sprzyja wyższemu poziomowi higieny w Twojej łazience i zapewnia uczucie świeżości po skorzystaniu z WC. Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu? Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, a także przestrzeni, jaką dysponujesz.

Bidetta - co to jest?

Tradycyjny bidet nie stanowi jedynej opcji dla tych, którym zależy na najwyższych standardach higieny okolic intymnych. Alternatywą dla niego jest praktyczny zestaw bidetowy, nazywany także bidettą. O ile bidet przypomina wyglądem WC, o tyle bidetta ma postać słuchawki natryskowej, wyposażonej w długi wąż. Zamontowana w pobliżu toalety, pozwala na oczyszczenie okolic intymnych po skorzystaniu z niej.

Montaż bidetty nie wiąże się z dużymi kosztami i nie wymaga zaawansowanych prac instalacyjnych. Aby jej użyć, nie trzeba wstawać z deski sedesowej, co sprzyja oszczędności czasu i energii. Bidetta jest niezwykle popularnym rozwiązaniem w krajach azjatyckich i skandynawskich.

Bidet - zalety urządzenia

Bidet nie jest uznawany za podstawowy element wyposażenia łazienek, lecz jego popularność w naszym kraju rośnie. Montowany w pobliżu toalety, dostępny jest w szerokim wyborze odcieni i kształtów. Z łatwością znajdziesz taki model, który będzie współgrać z wystrojem pomieszczenia. Bidet doskonale sprawdza się w przestronnych łazienkach. Aby z niego skorzystać, nie trzeba całkowicie się rozbierać. Wystarczy przesiąść się z WC i przeprowadzić niezbędne zabiegi higieniczne, by cieszyć się uczuciem świeżości.

Aby zamontować bidet w swojej łazience, niezbędne będzie doprowadzenie ciepłej i zimnej wody oraz podejście kanalizacyjne. Oznacza to nieco większe koszty niż w przypadku bidetty. Posiadasz małą łazienkę? Mimo to nie musisz rezygnować z bidetu. Na rynku znajdziesz urządzenia sanitarne tego typu w wersjach kompaktowych, dedykowanych niewielkim wnętrzom. Ze względu na powszechność rozwiązania, możesz wybierać spośród wielu dostępnych w sklepach modeli.

Bidetta czy bidet? A może toaleta myjąca?

Bez wątpienia najbardziej popularnym urządzeniem sanitarnym do higieny okolic intymnych jest wciąż bidet. Bidetta jednak rośnie w konkurencję, ujmując nieskomplikowanym montażem oraz swoją wszechstronnością. Można bowiem wykorzystywać ją nie tylko do zabiegów higienicznych. Bidetta stanowi też spore ułatwienie podczas prac porządkowych, np. pozwala na szybkie napełnienie wiadra lub miski wodą.

Istnieje jednak także trzecia opcja, która bez wątpienia jest najbardziej komfortowa spośród wszystkich. Jest nią toaleta myjąca, pełniąca jednocześnie rolę WC i bidetu. To inteligentne urządzenie, które można dostosować do swoich potrzeb. Wyposażone w dyszę natryskową i panel sterowania, pozwala na oczyszczenie okolic intymnych bez konieczności wstawania z deski sedesowej. Toaleta myjąca Xiaomi SmartMi posiada dodatkowo podgrzewane siedzenie oraz nocne podświetlenie LED, co podnosi komfort jej użytkowania jeszcze bardziej. Funkcja samoczyszczenia przy wykorzystaniu światła UV ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Bidetta czy bidet w małej łazience?

Jeśli posiadasz małą łazienkę, montaż bidetu może okazać się problematyczny. Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie bidetta, zainstalowana w pobliżu WC. Bateria bidetowa nie zajmuje dużo miejsca, jest dyskretna i funkcjonalna. Niestety, w wyniku wciąż niewielkiej popularności tego rozwiązania w naszym kraju, wybór dostępnych w sklepach modeli jest ograniczony, a to może utrudniać zachowanie spójności aranżacyjnej we wnętrzu.

Przy małym metrażu doskonale sprawdzi się także toaleta myjąca. To rozwiązanie może jednak wiązać się ze sporymi kosztami. Aby ich uniknąć, zdecyduj się na zakup samej deski myjącej. Elektroniczny bidet Xiaomi SmartMi zainstalujesz na niemal każdej misce WC o owalnym kształcie, zapewniając sobie w ten sposób możliwość umycia okolic intymnych bezpośrednio po skorzystaniu z toalety. Wszystko, czego potrzebujesz to źródło prądu oraz dopływ wody.

Toaleta myjąca, bidetta i bidet - zalety i wady

Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybierzesz, z pewnością codzienna higiena intymna stanie się dla Ciebie łatwiejsza. Warto jednak wiedzieć, że korzystanie z bidetu może okazać się niewygodne. Wymaga także przesiadania się z WC. Toaleta myjąca bez wątpienia zapewnia wyższy komfort użytkowania. Jej działanie możesz dostosować do swoich potrzeb, regulując ciśnienie i temperaturę wody przy użyciu panelu sterującego. To intuicyjne urządzenie, wyposażone w czujnik ruchu, automatycznie wykrywający obecność osoby siedzącej. Toaleta myjąca znakomicie sprawdzi się w przypadku seniorów oraz innych osób z ograniczeniami ruchowymi, ale nie tylko. Zapewni komfort i uczucie czystości wszystkim domownikom, nie zajmując miejsca w łazience.

Bidetta z kolei stanowi rozwiązanie, wymagające najmniejszego nakładu finansowego spośród wszystkich. Może jednak zakłócać spójność wystroju pomieszczenia, a jej stosowanie nie jest automatyczne, lecz manualne, co dla wielu osób może stanowić znaczące utrudnienie. Wiesz już, co wybierzesz do swojej łazienki?

Zobacz także:
ŁAZIENKA DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ - JAK JĄ URZĄDZIĆ?
BIDET CZY TOALETA MYJĄCA? CO WYBRAĆ?